Fason Kozmetik

Fason Kozmetik Üretimi

Fason kozmetik üretimi, kozmetik sektöründe olan fakat üretim üzerine uzmanlaşmamış firmaların tercih ettiği bir yöntemdir. Firma pazarlama ve dağıtım işlerinde faaliyet gösterirken fason üretim yapan firma da üretim aşamasıyla ilgilenir. Fason kozmetik üretim maliyeti konusunda da oldukça hesaplıdır.

Fason Kozmetik Üretimi Nedir?

Fason kozmetik üretimi kavramından önce fason üretim kavramını açıklamakta fayda vardır. Fason üretim, bir firmanın bir başka üretim firmasına, kendi talepleri doğrultusunda ürün üretimi yaptırması anlamına gelmektedir. Kozmetik sektörü için fason üretimin faydası farklı içerikteki ürünleri tek bir çatıda birleştirmesidir.

Kozmetik üretimi bazı izinler alındığı şartta gerçekleştirilebilmektedir. Fason kozmetik üretimi yapan firmaların da kozmetik ürünü üretebilmek için bazı izinleri almaları gerekmektedir. Aynı zamanda kozmetik sektörü sağlıkla ilişkili olduğu için üretimin hem kimyager hem dermatolog eşliğinde gerçekleştirilmesi daha sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde fason üretim yapan firma da esas firma da bazı sorunlarla karşılaşabilecektir.

Fason üretimin firmaya birçok faydası bulunmaktadır. Her firmanın her alanda uzmanlaşması mümkün olmayabilir. Fason üretim yapan firma için uzmanlık alanı ar-ge, üretim ve dolum işlemleri olabilir. Bu işlemleri fason üretim yapan firma gerçekleştirirken diğer firma da dağıtım, pazarlama ve reklam alanında daha etkin bir şekilde çalışacaktır. Her iki aşamanın tek bir firma tarafından karşılanmıyor olması sayesinde hem daha etkin bir üretim ve tedarik zinciri sağlanacak hem de herkes bildiği ve uzmanı olduğu işi yapacaktır. Ayrıca iş gücü kaybı da ortadan kalkmış olacaktır. Fason kozmetik üretimi kozmetik sektöründe etkin üretim ve dağıtım aşamalarının yaşanmasını sağlayacaktır.

Fason Üretimi Yapılan Kozmetik Ürünleri

Fason kozmetik üretimi kozmetik ve dermakozmetik alanına giren tüm ürünleri kapsamaktadır. Fason kozmetik ürünleri saç, cilt ya da vücut ürünlerinde gerçekleşebilmektedir. Saç için saç kremi, saç spreyi, saç maskesi gibi ürünler; vücut için duş jeli, vücut spreyi, deodorant, parfüm, vücut nemlendiricisi gibi ürünler; cilt için ise nemlendirici krem, akne kremi, maske gibi ürünler fason üretim ile üretilebilmektedir. Aynı zamanda ruj, rimel, fondöten, allık, kapatıcı, göz kalemi gibi makyaj ürünleri de üretilebilmektedir.

Fason Üretim ve Dolum

Fason üretim kapsamında dolum işlemi de yer alabilmektedir. Üretimi yapılan ürünün şişelere, tüplere, kutulara dolumunu da yapan fason üretim firmaları mevcuttur. Kozmetik sektöründe örneğin nemlendirici kremlerin dolumu fason tüp dolumu ile sağlanabilir. Ya da saç maskesinin, saç spreyinin kutusuna dolumunu fason üretim sağlayan firma yapabilir. Esas firma fason üretim yapan firmayla anlaşırken dolum işinin de detaylarını açıklamalıdır. Örneğin bazı fondötenler tüpe doldurulurken bazıları cam şişelere doldurulmaktadır. Bazı duş jelleri cam kutuya koyulurken bazı duş jelleri plastik şişelerde muhafaza edilmektedir. Bu kararı esas firma belirler ve fason kozmetik üretimi yapan firmalar da bu karar doğrultusunda dolum işlemini gerçekleştirir.

İletişim