Fason krem üretimi

Fason Krem Üretimi

Fason krem üretimi büyük krem firmalarının iş yükünü azaltmak ve küçük firmaların da sektöre adapte olmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir üretim şeklidir. Fason krem üretimi hem kozmetik amaçlı kremlerin üretiminde hem de medikal amaçlı krem üretiminde kullanılabilmektedir.

Fason Üretim Nedir?

Basitçe fason üretim bir üretici firmanın başka bir firma için, o firmanın istekleri doğrultusunda üretim yapmasıdır. Ürünün markası üretici firmaya da, üretimi yaptıran firmaya da ait olabilir. Benzer şekilde üretilen ürünün pazara açılması, pazarlanması gibi işlemler de bu firmalardan herhangi birine ait olabilmektedir.

Fason üretimin taraflara en büyük faydası, tarafların profesyonelleştikleri alanlara yoğunlaşmasını sağlamaktır. Aynı zamanda kendi iş tanımları ve uzmanlıkları dışında kalan alanlarda faaliyet gösterme zorunluluğu da fason üretim sayesinde ortadan kalkmaktadır. Yani dağıtım ve pazarlama konusunda uzmanlığa sahip olan ürün sahibi ile üretim alanında uzmanlığa sahip olan üretici uzmanlık alanlarını birleştirerek ortak bir çalışma yürütür. Bu sayede hem iş gücünden tasarruf sağlanır hem de herkes bildiği işi yapmış olur.

Fason Kozmetik Üretimi

Kozmetik sektörü fason üretim yöntemine oldukça fazla başvurulan bir sektördür. Fason kozmetik üretimi yapılabilmesi için öncelikle bir sertifikaya sahip olmak gerekmektedir. Üretimi yapılacak ürünler kozmetik ya da dermakozmetik ürünleri olabilir. Kozmetik sektörü sağlıkla doğrudan bağlantılı olduğu için fason imalatı kozmetik sektöründe gerçekleştiren firmalar da bir dermatolog ve kimyager ile çalışmak zorundadır.

Fason kozmetik üretimi, cilt bakım ürünleri, kişisel bakım ürünleri, cilt bakım maskeleri, saç bakım ürünleri, sivilce tedavisi, makyaj ürünleri gibi birçok alanda gerçekleşebilmektedir. Tabiiki bu üretimler cilt sağlığını direkt olarak tehdit edebileceği için bir dizi teste tabiidir.  Özellikle  fason krem üretimi gibi dermakozmetik amaçlı kullanılabilecek ürünler için sertifika alınması gerekebilmektedir. Krem üretimi için fason üretim yapan bir firma ile anlaşılmak istendiğinde biraz araştırma yapmak yeterli olacaktır. Her il için fason krem üretimi ya da kozmetik üretimi mevcuttur. Örneğin fason kozmetik üretimi Ankara ili için oldukça gelişmiş bir sektördür.

Fason Krem Üretimi Yapan Firmalar

Dağıtım ve pazarlama sürecine hâkim fakat üretim için fason üretim yapan bir firma arayışında olan firmalar oldukça dikkatli seçim yapmalıdır. Özellikle kozmetik sektöründe fason üretim yapılmadan önce üretimi yapan firmanın izin ve sertifikaları incelenmelidir. Daha önce üretimini yaptığı ürünler ve kaliteleri de incelemeye tabii tutulabilir.

Fason krem üretimi yapan firmalar hem üretim hem dolum işini de üstlenebilmektedir. Ayrıca üretim şekli ana firma tarafından belirleneceği için, dolumda şişe mi, tüp mü kullanılacağı gibi detaylar da sözleşme aşamasında belirlenmelidir. Ayrıca fason krem üretimi yapan firmaların bazıları ar-ge hizmeti de sunmaktadır. Bu hizmet talep edilirse bu hizmeti veren bir fason üretim firması bulunmalıdır.

İletişim