Fason Tüp Dolumu

Fason Tüp Dolumu

Bir firmanın başka bir üretici firmaya kendi isteğiyle pazarlama amacıyla dolum yaptırmasına fason tüp dolumu denilmektedir. Fason üretimin bir ayağı da dolum işlemidir. Bu işlem sonucunda ürünler satışa hazır şekilde siparişi veren firmaya iletilir. Böylece hammadde işveren aracılığıyla ücret karşılığı işlenmiş olur.

Fason Dolum İşlemi

Fason üretim yapan firmalar fason dolum işlemini toz ya da sıvı formda ürünler için gerçekleştirmektedir. Fason tüp dolumu ya da fason şişe dolumu gibi hizmet verilmektedir. Bu hizmetler tek kullanımlık ürünler için yapılabildiği gibi kozmetik sektöründe kullanılan uzun ömürlü ürünler için de yapılabilmektedir. Bir nemlendirici krem için de fason tüp dolumu gerçekleştirilebilir, bir ketçap için de gerçekleştirilebilir. Yani dolum yapılırken önemli olan doldurulan madde değil doldurulduğu maddedir. Fason dolum yapılırken kullanılan malzemeleri siparişi veren firma değil üretimi gerçekleştiren firma tedarik eder. Fason kozmetik dolumu işlemi genellikle firmaların belirlediği ölçülere göre yapılsa da, fason üretimi gerçekleştiren firma tarafından da belirli standartlar çerçevesinde belirlenebilmektedir.

Fason Tüp Dolumu Hangi Ürünlere Uygulanır

Tüp içerisindeki ürünler kozmetik, gıda, temizlik gibi pek çok sektörde kullanılmaktadır. Bu sektörlerde kullanılan bütün ürünler için uygulanabilir. Örneğin tek kullanımlık toz ve sıvı ürünlerin oldukça yoğun kullanıldığı kafe, restoran ve otel gibi gıda sektörü üzerine olan yerler fason tüp dolumu işlemini sıklıkla kullanmaktadır. Aynı zamanda kozmetik sektörü de fason tüp dolum hizmetinden sıklıkla faydalanmaktadır. Kozmetik marketlerde görülen tüm şampuan şişeleri, diş macunları, fondöten ve kapatıcılar da bu yöntemle doldurulmaktadır.

 Fason tüp dolumu pek çok sektör için oldukça pratik bir uygulama sunmaktadır. Böylece firmalar ekstra dolum işlemiyle uğraşmamaktadır. Fason dolum yapan firmalar, siparişi veren firmanın dilediği ölçülere göre ürün tedarik etmekte ve dolum işini yapmaktadır. Böylece fason üretim yapan firmalar da hammadde temini, pazarlama ve reklamcılık gibi faaliyetlerle uğraşmamaktadır.

Fason Tüp Dolumu Yapan Firmalar

Tüp dolumu yapan firmalar sipariş aldıkları firmanın talebine göre doldurulan ürünün şeklini, ebatını ve maddesini tedarik eder. Fason dolum yapan firmalar yemek sektöründe çorba, süt tozu, kahve, pul biber, mayonez ve ketçap, her türlü baharat, zeytinyağı, köfte harcı gibi ürünleri; kozmetik sektöründe şampuan, duş jeli, nemlendirici krem, kapatıcı, fondöten gibi ürünlerin dolumunu gerçekleştirir. Ayrıca firmaların ihtiyaç duyduğu tüm ürünler için gerekli ürünleri tedarik ederek doldurma işlemini gerçekleştirirler. Bu işte uzmanlaştıkları için her ürün ve her türlü estetik algısına yönelik ürünlere sahiptirler. Ayrıca dolum yapılacak ürüne siparişi veren firmanın logosu da istek doğrultusunda basılabilir. Böylece firma kendi adına ama kendi çaba sarf etmeden üretimi yaptırmış olacaktır. Fason üretim mantığı da bu şekilde işler ve firmaların kendi üretim ve dolum süreçleri için ekstra çaba harcamamalarını sağlar.

İletişim