Fason üretim yapan firmalar

Fason Üretim Yapan Firmalar

Fason üretim yapan firmalar asıl üretici firma ile anlaşma yaparak toplu ürün alırlar. Bu ürünleri asıl üretici adına değil sipariş yaptıran firma adına etiketlerler. Fason üretimini kısaca büyük şirketler aracılığıyla küçük işletmelere toptan ürün imal ettirme yöntemidir.

Fason üretim yapan firmalar

Fason Üretimi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bu yöntemin tarihi geçmişine kısaca bakalım. Özellikle 60lı yıllarda işçi eylemleri ve 70li yılların sonunda petrol krizi nedeniyle ortaya çıkmıştır. Küçük kapsamlı iş yapan atölyelerin avantaj sağlamasına neden olmuştur. Bu yöntem çok avantajlı olduğu için özellikle 90lı yıllarda dev bir sektör olarak sayılmıştır.  Özellikle fason üretimleri Uzak Doğu ülkelerinde fazlalaşarak önemli yerlere gelmişlerdir.

Fason Üretim Yapan Firmalar Ekonomik Açıdan Avantajlı Mıdır?

Ekonomik değer yüksek olan firmalar güncel olarak mini atölyeler ile çalışarak riski ve sorunu minimuma indirmeyi amaçlıyorlar. Fason üretim yapan firmaların isteğine göre imalat yapılması yöntemi oldukça esnek kılmaktadır. Bu yöntemin büyük avantajlarından biri maliyet ve iş gücünün minimum verimin ise maksimum olarak alınmasıdır. Orijinal ve temiz yapılmış bir ürün her zaman pazarlamada baş tacı olur.

Hangi Firmalar Fason Üretim Yaptırmaktadır?

Oldukça gelişmiş birçok marka bu yöntemi tercih etmektedir.  Ülke bazında bakarsak Endonezya, Çin, Malezya gibi ülkeler tarafından seçilen yöntemdir. Örnekte de görüldüğü gibi Uzak Doğu tarafından tecil edilmektedir. Türkiye de tekstil konusunda oldukça gelişmiştir. Özellikle önde gelen birçok firma fason üretimini tercih etmektedir. Bu yöntem önde gelen firmaların sahalarının genişlemesine, ekonomik olarak daha da güçlenmesine neden olmaktadır. Fasonun ekonomikliği ve alınan verimi birçok Türk firmasının tercih nedeni ve seçilen yöntemi olmuştur.

Fason Üretiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 • Fason için bir işletme ile anlaştıysanız büyün aşamalar bu işletmenin sorumluluğundadır. Kumaş kesiminden son aşamasına kadar işletme bunu kendi üzerine alır.
 • Ürün çizimi yapılırken en ufak bir hata bütün ürünlere yansıyacağı için çok detaylı çalışma yapılmalıdır. Fason üretim yapan firmalar tüm aşamaları ince eleyip sık dokuyarak planlamalıdır.
 • En ufak hata bütün ürünlerin hatalı çıkmasına neden olduğu için hata kabul etmeyen bir yöntemdir. Bu nedenle kesim yapan çalışanlar deneyimli ve işini iyi bilen kişiler arasından seçilmelidir.
 • Bu işi alan fabrika işi dikkatle ve özenle yapmalıdır.
 • Defolu ve kirli ürünler denetimden geçerek pazara ulaştırılmamalıdır.
 • Fason ürünün piyasada ne kadar rağbet göreceğini de bizlere çoğu zaman gösterir.
 • Fason üretiminin bir sözleşmeye bağlı yapılması her iki firma içinde karşılıklı güven terazisi oluşturur.
 • Ürünlerin garantili olarak yapılması ve hasarlı ürünlerin satışa çıkarılmaması da firmalara olan güveni arttırır.
 • Son aşamada ürünlerin pürüzsüz ütülenmesi pazarlanmasında önem arz eder. Ürün pazarlamanın en önemli aşamalarından biri de budur.
 • Fason üretim yapan firmalar regula durumlarına dikkat edilmelidir. Sarkan iplikler alınmalı ürünün duruşuna gölge düşürülmesi engellenmelidir.

Bu Yöntemde Ne Gibi Riskler Vardır?

 • Üretim miktarının sayısı net olarak verilmezse bazı karışıklıklar çıkabilmektedir. Bu nedenle sayı atölyeye net verilmelidir. Sayı almanın asıl nedeni çalınma ihtimaline önemle almaktır.
 • Kesim hataları olan ürünler üretimi yapan firma tarafından pazarlarda satışa çıkarılabilir. Bunun önlemlerinin alınması gerekmektedir.
 • Bir diğer risk ise ürünlerinin modellerinin çalınma ihtimalidir. Bunun birçok cezai yaptırımları vardır. Güvendiğiniz bir atölye ile anlaşırsanız böyle bir sıkıntı yaşanma ihtimalini minimuma indirebilirsiniz.
 • Güvenilir bir firma ile anlaşmak sizi hem manevi hem de maddi anlamda sıkıntıya sokmayacaktır. Bunun için sahada iyi bir araştırma yapılarak fason üretimi yapan firmalar seçilmelidir.